Samo zajedničkim snagama mladi, civilni sektor i institucije u državi mogu da utiču na sprovođenje Nacionalne strategije za mlade kako bi se poboljšao kvalitet života mladih u Srbiji, zaključak je Okruglog stola koji se održao u Varvarinu i u kome je učestvovalo više od 30 donosilaca odluka iz 5 upravnih okruga u Srbiji, predstavnici civilnog sektora i mladi.

“Pozdravljamo i to što se za naš današnji dijalog zainteresovalo Ministarstvo turizma i omladine, čija je predstavnica Milica Kovačević bila sve vreme sa nama, a svoja iskustva na ovu temu podelila je i Ivana Novaković, ispred Nacionalne asocijacije praktičara i praktičarki omladinskog rada. Govorili smo o primerima dobre prakse, kao što je Grad Kruševac jer je zelen na semaforu omladinske politike, ali i o tome kako zajedno možemo da unapredimo mehanizme omladinske politike u drugim opštinama i gradovima koji su otvoreni za dijalog i saradnju sa civilnim sektorom i mladima i koji su spremni da mlade uključe aktivnije u proces donošenja svojih odluka koje se direktno njih tiču”, kazali su organizatori udruženje mladih “Okular” iz Ćićevca.

mladi
Dijalog je podržalo i Ministarstvo turizma i omladine

Nakon višegodišnjeg zalaganja i zagovaranja, usvojena je Strategija za mlade. Ovaj strateški dokument odredio je prioritete omladinske politike do 2030. godine, a ono što je najvažnije u celom procesu je to što su u njegovom kreiranju učestvovali mladi kao i njihovi predstavnici/ce, krovni savezi i asocijacije, koji su se zalagali da ovaj dokument zaista oslikava stvarne potrebe mladih u Srbiji i da se institucije obavežu Strategijom na obezbeđivanje sistemske brige o mladima. 

Zakon o mladima predviđa nekoliko instrumenata lokalne omladinske politike i to su bile teme ovog Okruglog stola: finansiranje lokalne omladinske politike i realizacija Nacionalne strategije za mlade, lokalni akcioni planovi za mlade, saveti za mlade, kancelarija za mlade, uključivanje udruženja mladih, udruženja za mlade i njihovih saveza u sprovođenje lokalne omladinske politike i osnivanje i rad klubova za mlade, omladinskih centara i sl.

mladi
Mladi moraju da se aktivnije uključe u proces donošenja odluka

“I na lokalnom i na nacionalnom nivou očekuje nas nastavak dijaloga mladih i donosilaca odluka,  kroz koji omogućavamo da upravo mladi govore o svojim potrebama i položaju, a mi, udruženja mladih, za mlade, i naši savezi i asocijacije,  tu smo da za taj bolji položaj zagovaramo kod predstavnika institucija”, kazali su u Okularu.

Kako su dodali, nastaviće da iniciraju procese koji su važni za mlade, kao što su Zakon o mladima i Akcioni plan Strategije za mlade i da učestvuju, zastupaju i podržavaju mlade.

mladi
Učestvovalo više od 30 donosilaca odluka iz 5 upravnih okruga u Srbiji

Ovo je jedna je od aktivnosti koju u partnerstvu sprovode Centar za kulturu i obrazovanje Sonta i Okular iz Ćićevca, a deo je projekta “Kroz Okular do šire slike o mladima” koji je dobio podršku projekta Vlade Švajcarske “Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT”, koji sprovode Helvetas Swiss Intercooperation i Građanske inicijative. 

Rad medija SE serbianews podržava Švedska u okviru programa Beogradske otvorene škole „Mladi i mediji za demokratski razvoj“.