Zaštićeni zidinama niške Tvrđave vitezovi, konjanici, dvorske dame otpočeli su šesti viteški festival “Zaštitnici Tvrđave”. Na ovom Međunarodnom festivalu možete posmatari borbe viteških družina iz zemlje i inostranstva, prošetati viteškim selom, oprobati se u sterličarstvu, a možete da isprobate oklope koji su teški i do 35 kilograma. Posebna pažnja posvećena je i najmlađim posetiocima festivala te će za njih biti organizovan maskenbal, kreativne radionice, mačevanje za decu.
Osnivač Udruženja “Zmajeva griva” i organizator festivala, Dušan Hadžić, rekao je da ove godine dolaze gosti iz Bugraske, Hrvatske i Republike Srpske.
“Ove godine, na samom otvaranju festivala, videćemo viteške borbe, koje će pod punom opremom izvesti naše kolege iz Srbije, ali i iz drugih zemalja. Postoje lakše borbe koje se igraju na fer- plej kada neko zadobije prvi udarac jednostavno klekne i tu se borba završava. Druge borbe se igraju tako što se broje udarci zadati protivniku.Postoje još tako neke lake vrste borbi, dok sa druge strane, postoje i teže borbe. Tu su malo stroža pravila, mora da se uđe u ring sa kompletnom opremom i tu su obavezne sudije koje prate sve”, rekao je Hadžić.
On je naglasio da je oprema koju nose vitezovi teška oko 30 kilograma, i da se svaki oklop pravi po ličnim dimenizijama.
“Ne postoji univerzalni oklop, kao i svaki drugi sport skup je kada želite da se time profesionalno bavite, ali ako želite postepeno da ulazite u to nije toliko skupo. Oklopi koštaju po par hiljada evra, ali ne morate koristiti punu opermu, možete se baviti streličarstvom koje ne zahteva mnogo”, kazao je Hadžić.
Iz Kraljeva u Niš na viteške igre pod punom opremom stigao je i Vasilije Batačanin, on je jedan od retkih u Srbiji koji se bavi izradom oklopa za kojima, kako kaže, potražnja raste.
“Otac me je uveo u celu tu priču oko viteštva kasnije sam počeo da se bavim kovanjem i ušao skroz u priču istorijske rekonstrukcije. Kovanje oklopa je moje zanimanje, malo je majstora, a potražnje ima. Priča se širi i oklopi su sve traženiji u Srbiji”, rekao je Batačanin.
Operma od 35 kilograma za njega ne predstavlja problem. On se u njoj oseća odlično i daje mu prolaz u neki drugi svet.
“To je težina koju nosi i današnji vojnik tako da nije ništa posebno jedino što je težina kod oklopa malo bolje raspoređena, samo treba trenirati redovno”, kaže ovaj vitez iz Kraljeva.
Kako je dodao, oklopi se uglavnom rade ručno, postoje neke mašine koje mogu da pomognu, ali bez ručne obrade oklop ne bi mogao da se izradi.
Iz Bugarske u nišku Tvrđavu da pokaže svoje umeće u borbama stigao je i Ivan Dimitrov.
“Prvi put smo ovde i na festivalu. Bili smo na drugim festivalima u Srbiji ovo je prvi put u Nišu. U Bugarskoj imamo nekoliko festivala posvećenih srednjem veku, pokazujemo oklope, način života, sve što je vezano za srednji vek. Naravno svima su najzanimljivije borbe”, rekao je Dimitrov.
On dodaje, da sve što na sebi ima od opreme pronađeno je u Bugraskoj i treba da oslika kako je njegova zemlja živela u srednjem veku.
“Trudimo se da sve bude autentično i da zaista prikažemo kako se izgledali vitezovi toga doba u našoj zemlji. Na svakom festivalu koji posetimo naučimo nešto novo i upoznamo ljude koji dele istu strast prema srednjem veku kao i mi”, rekao je Dimitrov.
Kako je dodao, fansciniran je niškom Tvrđavom i samim gradom i nada se da će se ponovo vratiti u Niš kao turista.
PROGRAM FESTIVALA “ZAŠTITNICI TVRĐAVE
PETAK 10. jun :
19 h Borbe viteških družina iz zemlje i inostranstva
SUBOTA 11. jun :
12 h Svečano otvaranje festivala
13 h Izložba slika umetnika Darka Stojanovića
13 h LARP mačevanje za decu
13-19h Kreativne radionice za decu
14 h Promocija srednjovekovne društvene igre
19 h Bobe viteza 1 na 1 i grupne borbe viteza
20 h Takmičenje u brzom ispijanju piva
NEDELJA 12. jun:
11 h Takmičenje u srednjovekovnom streličarstvu
11 h LARP mačevanje za decu
11 h Promocija knjiga pisca Miloša Petkovića
11:45h Dečja predstava o princezi Krasnoj
12 h Maskenbal viteza i princeza
AKTIVNOSTI SVAKOG DANA FESTIVALA:
– Druženje sa životinjama iz ZOO Planeta,
– Gađanje lukom i strelom,
– Prikazivanje starih zanata (grnčarija).
Viteški kamp biće otvoren za posetioce svakog dana festivala do 20h.
Dobrodošli na Međunarodni viteški festival „Zaštitnici tvrđave“!
Pročitajte i Na festivalu folklora u Sokobanji nastupilo 450 učesnika iz svih krajeva zemlje.