Foto: Grad Niš

Gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski obišla je radove na prostorijama u Sigurnoj kući gde će uskoro početi da radi Savetovalište za decu žrtve nasilja.

“Bićemo prvi grad u Srbiji, ali i u regionu koji će imati savetovalište namenjeno deci koja su pretrpela neki vid nasilja, poručila je gradonačelnica Niša. Istrajni smo u tome da u skladu sa potrebama građana uvodimo nove oblike socijalne zaštite, uslugu personalnih asistenata preusmerili smo sa privatnih lica na našu ustanovu Mara, nedavno smo formirali Savet za borbu protiv nasilja na nivou grada, a sada i Sigurna kuća dobija dodatni sadržaj”, kaže Sotirovski.

Direktorka Sigurne kuće Sonja Šćekić izjavila je da će, iako u istoj zgradi, savetovalište biti zasebna celina u odnosu na deo Sigurne kuće gde se smeštaju žene žrtve nasilja.

Foto: Grad Niš

“Pružaćemo terapeutske usluge deci žrtvama nasilja, psihoedukativnu savetodavnu pomoć njihovim roditeljima, a biće formiran i ekspertski tim od naših stručnjaka koji će raditi na prevenciji ponašanja koje može da dovede do nasilja”, rekla je Šćekić.

U proseku se godišnje za pretrpljeno nasilje Centru za socijalni rad u Nišu prijavi oko 200 deteta odnosno roditelja, a centar će biti nadležan da ih uputi dalje u savetovalište gde će sa njima raditi terapeuti i psiholozi. Direktorka Šćekić kaže da tretman po detetu najčešće obuhvata 16 do 20 razgovora u isto toliko nedelja, a da se stručno praćenje deteta nastavlja još dve godine.

Planirano je da Savetovalište za decu žrtve nasilja počne sa radom do 28. avgusta kada je i dan Sigurne kuće.

Pročitajte i Bezbednost i vršnjačko nasilje prioritetni problemi, rešenje zahteva akciju svih.