Antropološko istraživanje pod nazivom “Novo lice Ćele-kule” otkrilo da su sve lobanje pripadale muškarcima, najmlađa individua imala je 11 godina.

Projekat “Novo lice Ćele-kule” su predstavili Nataša Šarkić, vođa antropološkog tima i Milan Simonović , koordinator projekta.

“Projekat je sada u svojoj drugoj fazi. Prva faza, završena u septembru, uključivala je 3D skeniranje svake lobanje, dok druga faza obuhvata detaljne antropološke analize. Treća faza će prikazati konačni izgled lica.

Ćele kula Unesco

“Nemamo kompletan skelet, čak ni cele lobanje, pa su i rezultati bili limitirani, najviše na pol. Utvrdili smo da su sve lobanje pripadale muškarcima, najmlađa individua imala je 11 godina, a najstarija preko 50 godina.”

Ono što je otkriveni i što je sve iznenadilo je da je jedna od lobanja pripadala osobi koja je imala samo 11 godina. Na toj lobanji uočene su povrede koje su i dovele do smrtnog ishoda.

“Da neko ima 11 godina, to je manje nego što smo mogli da pretpostavimo. To dete je imalo perimortalne povrede, odnosno ubijeno je udarcem u glavu. Imamo i dva slučaja dekapitacije, odnosno odsecanja glave, uključujući i onaj na lobanji za koju se veruje da je Stevan Sinđelić”, objasnila je Šarkić.

Facijalna rekonstrukcija je obavljena u laboratoriji Univerziteta u Trstu, koristeći tehniku koja se bazira na dodavanju mekih tkiva na osnovni model lobanje dobijen fotogrametrijskom rekonstrukcijom. Ova metoda je pouzdana i koristi se već petnaest godina za forenzičko prepoznavanje i daje veoma verodostojne rezultate.

Ovo je prvi put da je jedan naučni projekat finansiran potpuno od donacija. A od uspešno je obrađeno 48 od ukupno 58 lobanja, dok su preostale bile u previše lošem stanju za analizu.

Pročitajte i Niška Ćele-kula na putu ka UNESCO-u: Da li postaje šesti lokalitet iz Srbije na ovoj prestižnoj listi?