Na Forumu mladih naučnika koji će biti održan u utorak (20 juna od 11:30 časova) u Svečanoj Sali Univerziteta u Nišu biće dodeljene nagrade učenicima i učenicama generacije iz niških srednjih škola.
“Ideja je da se posle velikih tragedija i prisutne apatije u društvu, javnosti predstave mladi ljudi, pokretači budućeg razvoja naše države. Struktura izabranih učenika generacije srednjih škola iz Niša poprilično zanimljiva”, kažu organizatori.
Na Formu će učestvovati Ljiljana Konjević, učenica trećeg razreda Matematičke gimnazije u Beogradu i već sedam godina je član Regionalnog centra za talente „Nikola Tesla“. Od najranijeg detinjstva interesuje se za prirodne nauke. Nosilac je preko 30 zlatnih medalja na najprestižnijim takmičenjima u zemlji i u inostranstvu. Među priznanjima posebno se izdvajaju:
-Srebrna medalja na međunarodnom takmičenju „World Youth Invention and Innovation Award“
-Srebrna medalja na međunarodnom takmičenju „Mathematics without borders“
Nacionalni je šampion u oblasti hemije, a učestvovala je i na velikom broju takmičenja iz fizike. Za postignute rezultate na međunarodnim takmičenjima dva puta dobija priznanje od Srpske akademije nauka i umetnosti, kao i od fondacije „1%“. Pored aktivnog bavljenja naukom, aktivni je član Ansambla „Dimitrije Tucović“ i OKUD „Rok Cirkus“. Na XII Beogradskom festivalu pisaca za decu Vitezovo proleće, dobija diplomu časopisa „Vitez“ za crtež 2014. godine. Sa brojnih literalnih takmičenja nosi puno pozitivnih utisaka i puno nagrada.
Vukota Radovanović doktor je medicine i istraživač pripravnik na Katedri za biohemiju, na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Nišu. Osnovnu školu “Petar Petrović Njegoš” u Nišu i Medicinsku školu “Dr Miodrag Lazić” u Nišu, smer medicinska sestra-tehničar, Vukota je završio sa prosekom 5,00. Medicinski fakultet Univerziteta u Nišu, na smeru integrisanih akademskih studija studijskog programa medicine, upisao je 2016. godine i na istom diplomirao kao prvi diplomac svoje generacije 6. juna 2022. godine sa prosečnom ocenom 9,96. Trenutno je na istom fakultetu student doktorskih akademskih studija, studijskog programa – medicinske nauke. Vukota je svojim neverovatnim zalaganjem i trudom tokom studiranja uspeo da obezbedi svoje mesto u programu 100 najboljih diplomiranih studenata medicine i sada čeka ugovor o specijalizaciji. Za vreme studiranja, Vukota je bio dobitnih brojnih priznanja i korisnik više različitih stipendija, među njima i republičke stipendije, stipendije Fonda za mlade talente Republike Srbije – Dositeja i stipendije „KONRAD ADENAUER“ programa stipendiranja.Vukota je tokom studiranja krenuo da se bavi i naučno-istraživačkim radom i dosad je napisao i objavio 13 radova u kategorijima M23, M34 i M64. U akademskoj 2019-2020. godini, Vukota se angažovao kao demonstrator-saradnik van radnog odnosa, na Katedri za histologiju i embriologiju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Nišu i učestvovao u održavanju vežbi na fakultetu.
Decembra 2022. godine Vukota je učestvovao na Nacionalnom hakatonu iz oblasti zaštite životne sredine i bio deo pobedničkog tima koji je imao priliku da učestvuje na Internacionalnom hakatonu održanom u Beču u februaru ove godine.
Nikolija Bojković studentkinja je druge godine na Elektrotehničkom fakultetu, Univerziteta u Beogradu, na smeru Signali i sistemi. Od malih nogu gaji ljubav prema matematici. Kao učenik generacije osnovne škole, upisuje Matematičku gimnaziju u Beogradu, koju završava kao nosilac Vukove diplome. Prošle godine biva primljena na letnji program na Kembridžu, Girton koledž. Program se sastojao iz tri modula: „The Jet Engine“, „Nanotechnology“ i „Quantum technologies“. Kako sama ističe, predavanja i rad sa profesorima koji su najveći stručnjaci na svetu u ovim oblastima je dodatno motivisalo i inspirisalo.
Trenutna polja interesovanja mlade Nikolije vezuju se za matematiku i programiranje. Pored izvanrednih rezultata ostvarenih u školi i pored bezbroj nagrada osvojenih na takmičenjima, mlada Nikolija se bavi pisanjem. Aktivna je i u omladinskom aktivizmu, te je mentor u okviru projekta „Student mentor“.
Andrej Vučković rođen je u Nišu 1.7.2010 godine i najmlađi je govornik u istoriji Foruma. Učenik je šestog razreda Osnovne škole „Čegar“ u Nišu. Dobitnik je mnogih priznanja, diploma, pohvala i nagrada. Sa tri godine (2013.) je krenuo u englesko zabavište „Centar Britannica school“, gde je počeo da uči engleski i nemački jezik. Nakon polaska u osnovnu školu nastavlja učenje oba jezika i sada se nalazi na višem juniorskom 2 nivou. Sa pet godina ( 2015.) , počeo je da trenira aikido u školi aikidoa klub „Bušido“ Niš. Nosilac je 4-kyu nivoa. U toku prvog i drugog razreda pohađao je školu mentalne aritmetike „Malac genijalac“ i poseduje sertifikat o završenom naprednom nivou mentalne aritmetike. Škola traje dve godine. Dobio je stipendiju za pohađanje te škole u trajanju od jedne godine u drugoj i poslednjoj godini pohađanja iste. U prvom razredu učestvovao je na konkursu i pobedio, dobitnik nagrade za literarni rad u akciji „Oktobar – mesec pravilne ishrane“ Instituta za javno zdravlje. Zbog nagrada na literarnim konkursima ove školske godine ide po programu za nadarene učenike IOP 3 iz srpskog jezika i književnosti. U okviru tog programa IOP – a 3 sa svojim mentorom, nastavnicom srpskog jezika učestvuje na konkursu Kletov čitalački maraton, u okviru kog piše roman. Ove školske godine učestvovao je na takmičenjima iz fizike, istorije, i Čitalića.
Maša Nastić, učenica je 4. razreda Gimnazije „Svetozar Marković“ u Nišu, odeljenja za učenike sa specijalnim sposobnostima za fiziku. Učesnica je na takmičenjima iz fizike još od 2017. godine, pri čemu je 2018. i 2019. godine osvojila pohvale na državnim takmičenjima. Pored toga, osvaja i pohvalu na državnom takmičenju iz matematike 2016. godine, a u prvoj godini srednje škole i plasman na državno takmičenje. Posebno se ističe njen plasman na Eksperimentalnu Olimpijadu iz fizike 2021. godine.
Od 2020. godine polaznik je Istraživačke stanice „Petnica“ na seminaru biologije. U petnici otkriva novu ljubav prema biologiji, tako da se prethodnu godinu završila kao učesnica državnog takmičenja. Izlagač je na godišnjoj konferenciji „Korak u nauku“ na kojoj je po prvi put izlagala svoje radove pod nazivima:,,Komparativna analiza morfometrijskih karakteristike krila vrste vodene device Platycnemis Pennipes u Nišu, Novom Sadu i Petnici“ i ,,Trofička struktura zooplanktona Petničkog jezera“ koji će biti i zvanično objavljen u zborniku radova ove istraživačke stanice.
Kako Maša sama ističe, trudi se da svoja znanja iz fizike i matematike primeni na oblasti njenog posebnog interesovanja , odnosno na biološke i medicinske nauke. Posebno ističemo to da se ova mlada dama u slobodno vreme bavi baletom ali i planinarenjem.
Najavljen je nastup i dečijeg hora “Čarolija”, Mešovitog hora Fakulteta umetnosti “Mestrini” i Vojnog orkestra Niš.