Predstavnici Komisije za pripremu realizacije i sprovođenje programa „Prestonica kulture Srbije“ danas su boravili u Leskovcu sa ciljem upoznavanja kulturne ponude grada Leskovca i razmatranja grada Leskovca za buduću prestonicu kulture na nivou države.
Prilikom upoznavanja sa kulturnom ponudom, izdvajanjima za oblast kulture i ustanovama, gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović je kazao:
“Rezultati su pokazali da sve institucije kulture u Leskovcu konstantno imaju zapažene rezultate. Naši hramovi kulture – Leskovački kulturni centar, Narodni muzej, Narodna biblioteka, Narodno pozorište, Istorijski arhiv i svi Domovi kulture dobile su novo ruho, nekada zapuštene, danas institucije za ponos”.
Foto: Grad Leskovac
Kako je dodao, Leskovački muzej je četiri puta proglašen za najbolji u Srbiji, kao i za najbolji slovenski muzej, a takođe je bio i u finale za nagradu Muzej Evrope.
“Ponosan sam na novi trg, uređena je Gradska kuća i kuća Koste Stamenkovića, muzej je predstavio brojne važne izložbe, kao i Leskovački kulturni centar, koji je adaptirao svoje prostorije, otvorio Digitalni kulturni centar i krajem prošle godine priredio dešavanje koje je privuklo pažnju velikog broja naših sugrađana – izložbu velikog umetnika Save Šumanovića, zatim i Lajf, Ledamus, Fapor, Samit fotografa i brojne druge”, rekao je Cvetanović.
Kao još jednu značajnu intituciju kulture istakao je biblioteka koja u će u tekućoj godini obeležiti 145 godina postojanja prve čitaonice u gradu, kao jedne od najstarijih ustanova kulture.
Foto: Grad Leskovac
“Imamo i najbolji Istorijski arhiv, naš Zlatni arhiv. Sa dasaka Narodnog pozorišta Leskovčanima se prikazuju brojne predstave u izvođenju naših, ali i gostujućih glumaca. Snimljen je i film o našem gradu, o Zlatnom dobu Leskovca, Bilo jednom u Srbiji, koji je dostigao veliki uspeh”, rekao je on.
Podsetio je da su 2021. godine, na konkursu za Prestonicu kulture se našli na mestu vice šampiona u konkurenciji sa većim gradovima.
“To nas je i motivisalo da još više radimo na polju kulture i organizujemo sve veći broj različitih dešavanja, da budemo bolji, kako bi ovogodišnja titula bila u našim rukama, u rukama predstavnika naših institucija kulture koje iz godine u godinu nose priznanja najeminentijih u gradu. Kultura i kulturne aktivnosti danas na najbolji način predstavljaju Leskovac u svetu i svet Leskovčanima”, rekao je Cvetanović.
Foto: Grad Leskovac
U Leskovcu su boravili upravnik Galerije Matice srpske dr Tijana Palkovljević Bugarski, predsednica komisije, i članovi, viši savetnik za međunarodnu saradnju u Ministarstvu kulture dr Vuk Radulović, direktor Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture Zoran Vapa, direktor Umetničke galerije Nadežda Petrović Čačak Branko Ćalović, predsednik Upravnog odbora Beogradske filharmonije Rade Vojnović. Oni su obišli grad i ustanove kulture, Narodno pozorište, Leskovački kulturni centar, Narodni muzej, kao i Dom JNA i posetili gradski trg.
Članovima komisije je prikaz film i prezentacija sa detaljima koji se tiču ove teme.
Pročitajte i Ovako se pravi mućkalica, čuveni specijalitet leskovačkog kraja.