Nekada je svaka kuća u svrljiškom kraju mogla da se pohvali bar jednim gajdašem, ali danas ovaj stari i zvučni instrument svira tek nekoliko njih.
Do skoro, jedini čovek koji je ručno pravio svrljiške gajde bio je Nenad Jovanović (87) iz sela Prekonoga. Nakon njegove smrti, ostaje nada da će njegovi unuci, Aleksandar i Jovan, nastaviti porodičnu tradiciju koju su učili od svog dede i tako sačuvati ovaj dragoceni zanat od zaborava.
Tradicionalne, velike i troglasne svrljiške gajde, koje su oličenje ovog kraja, danas se prave i uz pomoć mašina. Ipak, ništa ne može da zameni zvuk i dušu gajdi koje se prave ručno – od jareće kože i drveta, kao što je to radio Nenad i njegovi preci pre više od sto godina.
Zanat u nasleđu mladih
Aleksandar, dvadesetjednogodišnji unuk Nenada Jovanovića, već više od deset godina svira gajde.
– Naučio sam da sviram od mog dede Neše. Iako znam da popravim sitnice poput zamene piska, još uvek nisam savladao pravljenje gajdi. Dok je deda bio živ, pomagao sam mu koliko sam mogao. Sviranje svakodnevno vežbam, jer gajdaši moraju da imaju snažna pluća i dobru kondiciju. Nisam pušač, ali ponekad ni to ne pomaže – jedva imam dovoljno daha da završim pesmu. Za mene su gajde više od instrumenta – to je način života – objašnjava Aleksandar dok namešta pisak i sprema se da počne sa sviranjem.
Svrljiške gajde – jedinstveni zvuk tradicije
Svrljiške gajde su specifične po tome što imaju tri piska. Jedan daje dubok i moćan ton, dok druga dva proizvode nežnije i tišije zvuke, stvarajući jedinstvenu harmoniju. Glavčina, iako ima dekorativnu ulogu, čini da gajde izgledaju lepše i impresivnije.
Ipak, danas u svrljiškom kraju samo nekoliko ljudi ume da svira gajde, a interesovanje mladih za ručnu izradu ovih instrumenata gotovo da ne postoji. Tradicija koja je nekada bila duboko ukorenjena u ovom kraju, nažalost, polako nestaje.
Najvažniji zadatak ostaje da mladi nastave ovaj zanat i očuvaju ga kao simbol svrljiške kulture i tradicije.
Pročitajte i Božićni festival u Svrljigu počeo koncertom AFA OSMEH i proslavom prvog rođendana ansambla.
Tekst je deo projekta “Mladi čuvari tradicije i manifestacije Svrljiga”, koji je podržan od strane opštine Svrljig. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.